Tydzień prawdy – o co gra Podlesianka?

Tydzień prawdy – o co gra Podlesianka?

5 czerwca 2016 Wyłączono przez Admin2

Zakończyła się właśnie przedostatnia kolejka Klasy Okręgowej. W związku z tym, iż Podlesianka swój mecz grała w środę, pozostawało nam czeka na rezultaty innych zespołów, by wiedzieć o co tak naprawdę będziemy grać 11 czerwca z Sokołem Wola. Oprócz tego zakończyły się rozgrywki II ligi centralnej i III ligi opolsko-śląskiej, w związku z czym z dosyć dużym prawdopodobieństwem możemy  powiedzieć ile tak naprawdę zespołów zamieszanych będzie w spadek z Klasy Okręgowej.

Wg regulaminu z każdej z 4 grup katowickich okręgówek spadają po 3 zespoły (miejsca 14-16), natomiast kolejny punkt regulaminu mówi, iż liczba drużyn objętych spadkiem może ulec zwiększeniu o liczbę drużyn spadających z IV lig i lig wyższych przynależnych do Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Wiemy już, że z III ligi opolsko-śląskiej spada 7 zespołów ze Śląska, co powoduje, iż z IV ligi spadnie do Klas Okręgowych 6 dodatkowych zespołów (na kolejkę przed końcem są to: ROW II Rybnik, Przyszłość Ciochowice, Forteca Świerklany, Górnik Wesoła, Gwarek Ornontowice i GTS Bojszowy) Nie uwzględniamy w tym zespołów wycofanych w trakcie rozgrywek (Unia Ząbkowice) oraz drużyn przynależnych do Częstochowskiego Związku Piłki Nożnej (Zieloni Żarki).

W związku z powyższym oprócz spadkowiczów z miejsc 14-16 muszą spaść jeszcze wszystkie zespoły z miejsc 13. Zagadkowa sytuacja jest z zespołem Odry Wodzisław Śląski, która obecnie występuje w C-Klasie, ale Śląski Związek obiecał jej występy w Klasie Okręgowej od nowego sezonu. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, to spaść będzie musiał dodatkowo jeden zespół z miejsca 12. Kolejną niewiadomą jest postawa Odry Opole w barażu o II ligę z zespołem Vinety Wolin. Odra jest co prawda dość dużym faworytem, ale jeżeli przegra ten dwumecz (spotkania 11 i 14 czerwca), to w konsekwencji pociągnie to za sobą kolejny zespół z 12 miejsca w tabeli. Oczywiście oba przypadki mogą, ale nie muszą dojść do skutku, ale nie zmienia to faktu, iż 12 miejsca w tabeli z pewnością będą „gorącym kartoflem” dla każdego z zespołów.

Jak to wszystko ma się do Podlesianki?

Zakładając, że nie chcemy ryzykować 12 miejsca w tabeli, które na chwilę obecną bezpieczne jest tylko w 50 procentach, to w ostatnim meczu by się definitywnie utrzymać i nie patrzeć na wyniki innych, potrzeba nam zwycięstwa z Sokołem Wola. Nasi rywale mają już tylko czysto matematyczne szanse na utrzymanie, gdyż zakładając ich zwycięstwo i porażkę Ogrodnika Tychy, zespoły zrównałyby się punktami (przy remisowym wyniku bezpośrednich gier), jednak Sokół musiałby poprawić bilans bramkowy w stosunku do Ogrodnika aż o 12 bramek.

Oczywiście istnieje szansa na utrzymanie Podlesianki przy remisie lub nawet porażce, jednak możliwych wariantów jest naprawdę sporo i ciężko byłoby je wszystkie wypisywać, więc jak mówi przysłowie „Umiesz liczyć? To licz na siebie!”

Priorytetem absolutnym jest utrzymanie bez względu na zajęte miejsce, jednak układ tabeli jest tak spłaszczony, iż 3 punkty w ostatni spotkaniu mogą dać naszym zawodnikom nawet 8 miejsce w tabeli, na którym ostatni raz byliśmy w tym sezonie 7 listopada ubiegłego roku!

Reasumując:

Miejsca spadkowe: 16, 15, 14, 13

Miejsca zagrożone spadkiem: 12 (minimalnie żaden zespól, maksymalnie dwa zespoły z najgorszym dorobkiem punktowym spośród 4 grup katowickiej Klasy Okręgowej) 

Miejsca 100% bezpieczne: >12

 

foto: Sportslaski.eu