Podsumowanie 1 kolejki

Podsumowanie 1 kolejki

14 sierpnia 2018 Wyłączono przez Admin2

Inauguracja ligowa już za nami, w związku, z czym poświęcimy kilka słów na podsumowanie pierwszych meczów w wykonaniu naszych ligowych rywali i omówienie najciekawszych ruchów transferowych. Artykuł ten nie będzie cykliczny, choć z całą pewnością publikować będziemy aktualna tabelę strzelców, gdyż po spadku Grunwaldu Ruda Śląska, najlepsze źródło informacji jaki była strona internetowa tegoż klubu, niestety zajmie się rozgrywkami katowickiej klasy A.

Rozgrywki zainaugurowało spotkanie Uranii Ruda Śląska z Piastem Nowy Bieruń. Oba zespoły, choć utrzymały „kręgosłupy” to dokonały kilku zmian „na plus”. Uranie wzmocnili gracze IV-ligowej Slavii Ruda Śląska – Tomasz Rejmanowski i Dawid Maciaszczyk. Zwycięskiego gola zdobył najlepszy strzelec z ubiegłego sezonu Dawid Henisz, choć warto zaznaczyć, iż całą akcję napędziła dwóch innych zawodników Grzegorz Kokoszka i Daniel Nowak. Piast miał swoje sytuacje, a szczególnie aktywny był w niewykorzystywaniu najlepszy zawodnik Piasta kilku ostatnich sezonów – Sławomir Brzeziński. Warto wspomnieć, ze Piast dokonał dwóch bardzo mocnych transferów. Na popularne „Tuje” wrócił Jakub Rzepa, który ostatnio występował w IV-ligowym MKS-ie Lędziny, a kilka sezonów wcześniej był czołowym strzelcem naszej ligi w barwach Piasta. pozyskano również jednego z najlepszych zawodników Pogoni Imielin – Sebastiana Rzepę.

Istny rollercoaster zakończony hapyendem przeżyli kibice Sokoła Woli, który podejmował na własnym boisku LKS Łąka. Podopieczni nowego trenera Łukasza Bilińskiego, do przerwy wygrywali z Łączanami już 3-0, by po zmianie stron dać odrodzić się graczom spod Pszczyny, którzy wyrównali stan meczu na 3-3. Dwie bramki dla Łąki zdobył Mateusz Ryt, a jedną dorzucił niezawodny Mateusz Klaja. Transferowa bombą w barwach Sokoła Woli okazało się przyjście występującego wcześniej w Fortunie Wyry – Sławomira Magiery, który w swoim debiucie skompletował hattrick’a, w tym bramkę na 4-3 w 89 minucie gry!  Jednego gola dorzucił również Dawid Kaczmarek.

Bardzo ciekawy pojedynek obejrzeli kibice zgromadzeni na spotkaniu AKS Wyzwolenie Chorzów – AKS Mikołów. Młody skład chorzowskiej ekipy prowadzony przez doświadczonego Krzysztofa Wiernika długo stawiał czoła mocno przemeblowanej ekipie z Mikołowa. O ile w Wyzwoleniu zmian było naprawdę mało, to w barwach naszych sąsiadów zza miedzy aż nadto. Po pierwsze na trenerskim stołku zasiadł Marcin Molek, ostatnio pracujący jako asystent w pierwszym zespole Ruchu Chorzów. Z drużyny ubyło kilku naprawdę kluczowych zawodników – m.in. Dariusz Kot, Tomasz Leszczyński czy Łukasz Szczygieł. By ich zastąpić buty z kołka zdjęła dwójka weteranów z Mikołowa – Robert Brysz i Wojciech Piekarz. Mocną postacią będzie z pewnością stoper Mateusz Sikora, który choć ma dopiero 22 lata występował już w III lidze w barwach Grunwaldu Ruda Ślaska. Warto wspomnieć, iż w bramce debiutował były gracz Kuźni Ustroń – Patryk Kierlin, który na „dzień dobry” obronił rzut karny. Ojcem zwycięstwa Mikołowian, którzy wygrali ostatecznie 2-4 był Mateusz Zamojda, który zdobył dwa ładne gole. Trafienia dorzucił również Michał Biernacki i po świetnym rajdzie w 90 minucie gry – Tomasz Frankowski.  Gole dla Wyzwolenia zdobyli: Wojciech Krotofil i Andrzej Nalepa.

W Imielinie odbywał się również bardzo ciekawy mecz, gdyż trzeci zespół obiegłosezonych rozgrywek – Pogoń, podejmowała beniaminka i naszego bliskiego sąsiada – Górnika MK Katowice. Pogoń podobnie jak AKS Mikołów przeszła duża rewolucję w składzie, gdyż trenerowi Grzegorzowi Rajmanowi ubyło aż 5 zawodników, w tym czterech kluczowych. Przede wszystkim na Pogoni nie zobaczymy już najlepszego strzelca zespołu – Przemysława Niewiedziała, który odszedł do A-klasowej Astry Spytkowice, kreatywnego Sebastiana Rzepy, o którym wspominaliśmy podczas relacji meczu z Urania – Piast oraz braci Michała i Nikodema Nagich, którzy wzmocnili lokalnego rywala Imielinian – MKS Lędziny. Do Sparty Katowice odszedł natomiast Tomasz Botsch. Grającemu prezesowi – Marcinowi Polarzowi udało się pozyskać w zamian Marcin Musiolika, który grywał już w IV-lidze w barwach GKS-u II Tychy, o ostatnio w JUW-e Jaroszowice oraz bezsprzecznie najlepszego zawodnika ostatnich lat MKS-u Lędziny i ich kapitana – Mateusza Śliwę. Jeżeli chodzi o popularną „Emkę”, to trzon zespołu, który wywalczył awans do Klasy Okręgowej pozostał, natomiast skład uzupełnili m.in Artur Mrkthyan i Adrian Pietrzyk (oboje w rundzie jesiennej 17/18 w Sparcie Katowice). Do wzmocnień można zaliczyć transfer Wojciecha Dziury, który w latach 2008-2011 zaliczył 35 występów w III-ligowym Rozwoju Katowice, a ostatnio grał w Orle Babienica/Psary oraz wznowienia przygody z piłką przez Dawida Jurowicz, który w swoich najlepszych latach należał do czołowych skrzydłowych IV-ligi w barwach Podlesianki. Sam mecz toczył się pod dyktando Pogoni, która dosyć szybko po dwóch golach Mateusza Pacwy objęła prowadzenie. Nadzieje na wyrównanie dał swoim kolego Gabriel Ochojski, który w 83 minucie zdobył kontaktowego gola, lecz sprawę dalszych ataków skomplikowała trochę czerwona kartka dla jego brata Kamila, który w 88 minucie po dyskusji z sędzią musiał opuścić plac gry. Niemniej jednak beniaminek z całą pewnością pokazał, że nie musi obawiać się rywalizacji z innymi zespołami Klasy Okręgowej.

Z nowymi nadziejami do rozgrywek przystępowali gracze Sparty Katowice. Zespól opuścił tylko na naszą rzecz Bartosz Nowotnik, natomiast na „plus” można zaliczyć przyjścia znanego przy Sołtysiej Łukasza Piwczyka, czy solidnych IV-ligowych zawodników Przemszy Siewierz – Fabiana Wlazia i Jacka Pająka oraz byłego gracza Sarmacji Będzin – Adriana Słoty. Natomiast MKS Lędziny przeszedł spora rewolucje kadrową i drastycznie odmłodził skład po spadku z IV-ligi. Trenera Adrian Napierała dostał m.in wspomnianych wyżej braci Nagich z Imielina oraz Tomasza Nowickiego z Unia Kosztowy. Do kluczowych strat można zaliczyć odejścia Mateusza Śliwy, Adama Matei i Mateusza Roszaka. Sam mecz układał się do 86 minuty po myślach Sparty, która po golach Rafała Wawrzyńczoka z rzutu karnego i Sebastiana Kawulki prowadziła 2-1, jednak u podopiecznych Rafała Lisa nie zostały do końca wyciągnięte wnioski z poprzedniego sezonu, gdyż Spartanie ostatecznie po bramkach w 87 minucie Łukasza Gardawskiego i 92 Michała Nagiego ulegli Lędzinom 2-3!

Debiutujący w Klasie Okręgowej LKS Studzienice podejmował na własnym boisku solidny zespół Ogrodnika Tychy i sprawili duża niespodziankę ogrywając Tyszan aż 3-0. Do zwycięstwa poprowadził beniaminka najbardziej doświadczony w zespole 33-letni, znany kiedyś z występów w III-ligowym BKS Stal Bielsko Biała Mateusz Żemła, który zdobył dwa gole. Jednego gola dorzucił Bartłomiej Janosz. Oba zespoły postawiły na stabilizację, choć z całą pewnością w szeregach Ogrodnika brakowało dotychczas grającego trenera i najlepszego strzelca – Grzegorza Chrząścika, który dyrygował kolegami tym razem z ławki rezerwowych. Między słupkami zespołu ze Studzienic wystąpił dobrze znany z występów przy Sołtysiej – Michał Woźnica.

Kolejkę zamykało spotkanie beniamina Fortuny Wyry z Iskrą Pszczyna. Zespól Wyr od tego sezony prowadzony jest przez znanego z występów z Polonii Łaziska Marka Mazura, natomiast na ławce szkoleniowej Iskry zasiada były trener AKS-u Mikołów – Robert Gąsior. Wyrzanie dosyć łatwo ograli bardzo odmłodzony zespół z Pszczyny 3-1, po dwóch bramkach Krzysztofa Rośkowicza oraz pozyskanego z Polonii Łaziska – Bartosza Justa. Zespół Iskry radykalnie postawił na młodzież, mając chyba najniższa średnią wieku w naszej lidze, co na pewno zaprocentuje w przyszłości. Jedynego gola dla Pszczynian zdobył Mateusz Zawadzki.


STRZELCY KLASY OKRĘGOWEJ GR. I (STAN PO 1 KOLEJCE)

3 gole – Sławomir Magiera (Sokół Wola)

2 gole – Mateusz Ryt (LKS Łąka), Mateusz Zamojda (AKS Mikołów), Mateusz Pacwa (Pogoń Imielin), Mateusz Żemła (LKS Studzienice), Krzysztof Rośkowicz (Fortuna Wyry)

1 gol – Dawid Henisz (Urania Ruda Śląska), Dawid Kaczmarczyk (Sokół Wola), Rafał Klaja (LKS Łąka), Michał Biernacki (AKS Mikołów), Tomasz Frankowski (AKS Mikołów),Wojciech Krotofil (Wyzwolenie Chorzów), Adrian NAlepa (Wyzwolenie Chorzów), Gabriel Ochojski (MK Katowice), Sebastian Kawulka (Sparta Katowice), Rafał Wawrzyńczok (Sparta Katowice), Michał Nagi (MKS Lędziny), Dariusz Zygma (MKS Lędziny), Łukasz Gardawski (MKS Lędziny), Wojciech Kowalski (Górnik 09 Mysłowice), Bartłomiej Janosz (LKS Studzienice), Radosław Kaczmarczyk (LGKS 38 Podlesianka), Dawid Colik (LGKS 38 Podlesianka), Bartosz Just (Fortuna Wyry), Tomasz Zawadzki (Iskra Pszczyna)