HISTORIA KLUBU

Historia Podlesianki zaczęła się w 1938 roku. Wtedy to grupa młodych piłkarzy, postanowiła sformalizować piłkę nożną w Podlesiu. Inicjatorem spotkania i jego prowadzącym był Władysław Kałuża. Na spotkaniu wybrano pierwszego Prezesa KS 38 Podlesianka, którym został Wilhelm Brożek. Tego dnia wszyscy uczestnicy spotkania założycielskiego dokonali dobrowolnych wpłat na rzecz nowo założonego Klubu, dzięki czemu zakupiony został pierwszy jednolity sprzęt sportowy dla piłkarzy.

1 zdjecie

Niedługo potem rozegrano pierwszy oficjalny mecz piłkarski z Hajduczanką, który nieoczekiwanie w stosunku 3:1 wygrała Podlesianka. Do czasu wojny, w Podlesiu gościły towarzysko takie zespoły jak pierwszoligowy Dąb Katowice czy ówczesny mistrz Polski – Ruch Chorzów, a piłkarze w ciągu trzech lat awansowali do klasy A.

bulbvu;l

Wojna przerwa na długi czas rozwój klubu, jednak po jej zakończeniu, dzięki wielkiemu pasjonatowi piłki nożnej w Podlesiu – Izydorowi Żemle, udało się reaktywować klub.

2 zdjecie

Lata 50-te, to czas największych sukcesów Podlesianki. W 1953 roku piłkarze z Podlesia zdobyli mistrzostwo Klasy A, by już w 1955 roku wygrywając Ligę Śląską (odpowiednik dzisiejszej III ligi) przystąpić do baraży o II ligę!

W barażach Podlesianka zmierzyła się w grupie z Gedanią Gdańsk, Spartą Lubań oraz Bzurą Chodaków. W pojedynku decydującym o pierwszym miejscu w grupie i Podlesianka uległa Sparcie Lubań i to rywale cieszyli się z awansu do II ligi.

3 zdjęcietabela 1955

 

Niestety był to szczyt możliwości Klubu z tak maleńkiej osady i kolejne lata nie obfitowały już w tak wielkie sukcesy.

 

W roku 1958 Podlesianka bezpowrotnie spadła z Ligi Śląskiej. Kolejne ćwierć wieku to balansowanie Klubu między klasami A i B bez większych i znaczących sukcesów.

 

Cały czas jednak społeczeństwo Podleskie mogło pochwalić się pokoleniami piłkarzy, dzielnie reprezentujących swój lokalny Zespół.

zdjecie 4
W najnowszej historii Podlesianki ważną datą jest rok 1985. Wtedy to w Klubie pojawił się znany z okraszonej sukcesami pracy w GKS-ie Katowice i Ruchu Chorzów – Jerzy Nikiel. W dwa sezony drużyna Podlesianki zrobiła dwa awanse – z Klasy B do Klasy A i z Klasy A do Klasy Terenowej – odpowiednika dzisiejszej Klasy Okręgowej . Jako beniaminek Klasy Terenowej w sezonie 1987/1988 podopieczni Jerzego Nikla zajęli wysokie 4 miejsce.

45

Pobyt w tej klasie rozgrywkowej trwał 5 sezonów zakończył się w 1992 roku spadkiem do Klasy A. Podlesianka na 9 lat zakotwiczyła w Klasie A.

Bodźcem do walki o wyższe cele było pojawienie się w Klubie ambitnego Prezesa – Eugeniusza Wiatraka. W roku 2000/2001 Podlesianka wygrała swoją grupę Klasy A i spotkała się w barażu z Rozwojem II Katowice. W pierwszym meczu padł bezbrakowy remis, jednak na własnym boisku gracze z Podlesia pokonali rywali 2-0 i cieszyli się z powrotu do Klasy Okręgowej.

rozwoj ii -lgks

 

W latach 2001 – 2012 Klub występował w II grupie Klasy Okręgowej, kilkukrotnie szturmując wrota IV ligi.

 

Blisko awansu było w inauguracyjnym sezonie 2001/2002, gdzie nasi zawodnicy zajęli 3 miejsce, a jeszcze bliżej w kolejnym, kiedy to Podlesie skończyło zaraz za liderem Źródłem Kromołów.

 

Trenerem tamtej drużyny był Maciej Nowak.

historia nnw

Sezony, w których Klub był w ścisłej czołówce, to 2006/2007 i 2007/2008, gdzie po wodzą Mirosława Woźnicy dwukrotnie znalazł się na najniższym szczeblu podium, kilkoma punktami przegrywając awans do wyższej ligi.

89

Punktem zwrotnym w najnowszej historii LGKS-u jest rok 2012. Drużyna prowadzona przez trenera Rafała Bosowskiego, niespodziewanie rozpoczęła marsz w górę tabeli – jesienią 2012 notując serię 11 kolejnych zwycięstw. Runda rewanżowa również była w wykonaniu naszej drużyny bardzo dobra i ostatecznie z 74 punktami (24 zwycięstwa, 2 remisy i 4 porażki, bilans bramkowy 91-40) Podlesianka zostaje mistrzem II grupy Klasy Okręgowej, awansując tym samym do IV Ligi Śląskiej. Upragniony awans wywalczony został  w rocznicę  75-lecia Klubu, co uświetnione zostało okazałym festynem i meczem pokazowym z Wisłą Kraków.

nnw zjdei

Debiut w IV lidze był udany i zespół zajął na koniec sezonu bezpieczną 11 pozycję. Niestety sezon 2014/2015 nie był już taki dobry w wykonaniu graczy z Sołtysiej i po dwóch latach drużyna ponownie znalazła się w Klasie Okręgowej.

Od sezonu 2015/2016 drużyna występuje w I grupie katowickiej Klasy Okręgowej.

Po dwóch sezonach w latach 2015-2017, w których zespół znajdował się w środku tabeli, zespół zaatakował ponownie bramy IV ligi. Drużyna po wodzą Daniela Kaczora osiągnęła niesamowity rezultat punktowy na koniec sezonu 2017/2018, zdobywając 75 punktów (23 zwycięstwa, 6 remisów, 1 porażka, bilans bramkowy 92-26), niestety mimo dwóch rekordów – 12 kolejnych zwycięstw z rzędu i razem z runda rewanżową sezonu 2016/2017 – 31 kolejnych meczów z rzędu bez porażki, zespół uplasował się za plecami Unia Kosztowy, która zdobyła 1 punkt więcej i to ona cieszyła się z awansu do IV ligi.

W roku 2018, czyli jubileuszu 80-leci klubu, udało się wywalczyć po raz pierwszy w historii Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Katowice! Drużyna kierowana przez trenera Damiana Ostrowskiego ograła w finale IV-ligową Slavię Ruda Śląska 1-0.