Potencjalni rywale Podlesianki w rozgrywkach Pucharu Polski

Potencjalni rywale Podlesianki w rozgrywkach Pucharu Polski

18 kwietnia 2019 Wyłączono przez Admin2

Znamy już wszystkie rozstrzygnięcia w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu śląskich Podokręgów. Nasz zespól otrzymał w rundzie wstępnej rozgrywek wojewódzkich wolny los i w rywalizację wejdzie od ¼ finału. Choć z 11 potencjalnych rywali, możemy w tej fazie natrafić tylko na 8 zespołów, (gdyż 4 będą już wtedy wyeliminowane), to postanowiliśmy opracować dla Was krótkie sylwetki wszystkich uczestników edycji na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Choć zespoły z Klas Okręgowych czy nawet Klasy A, nie są jakimś ewenementem w tych rozgrywkach, to dla naszego zespołu jest to absolutne novum i już wielu naszych kibiców ostrzy sobie zęby na pojedynek z naprawdę mocnym i rozpoznawalnym rywalem. Zaczynamy w kolejności od najwyżej sklasyfikowanych zespołów:

III Liga Śląska gr. III (Śląsk, Opole, Dolny Śląsk, Lubuskie)

 

1.Rekord Bielsko–Biała. Obecnie najwyżej sklasyfikowany zespół ze wszystkich uczestników rozgrywek pucharowych. Drużyna prowadzony przez Piotra Jaroszka zajmuje obecnie 5 miejsce w III lidze, a zeszły sezon zakończyli na miejscu 8. Najlepszym strzelcem zespołu jest z 10 golami – Damian Hilbrycht, który jednak trafił na wiosnę do I-ligowego Podbeskidzia Bielsko-Biała i jego bilans w Rekordzie już nie ulegnie poprawie. Z obecnie grający zawodników – 8 goli ma Marcin Wróbel. W edycji 2016/2017 Rekord zwyciężył w rozgrywkach wojewódzkich Pucharu Polski, ogrywając 1-0 Ruch Radzionków, dzięki czemu miał okazję zmierzyć się w rundzie wstępnej edycji ogólnopolskiej, w której to ulegli sromotnie GKS-owi Bełchatów 2-6. Wychowankiem Rekordu jest nasz obecny zawodnik – Szymon Nowak.

Wyniki na szczeblu Podokręgu Bielsko-Biała:

 1. LKS Czaniec 2-0
 2. Rotuz Bronów 11-1
 3. Drzewiarz Jasienica 2-0
 4. LKS Bestwina 5-0

2.Pniówek Pawłowice. Jeden z trzech zespołów występujących na półprofesjonalnym szczeblu III Ligi. Pniówek zajmuje 6 miejsce w ligowej tabeli, a rozgrywki sezonu 2017/2018 zakończyli na pozycji 13. Trenerem zespołu jest Jarosław Łukasik, który miał już okazję gościć na Sołtysiej prowadząc w sezonie 2014/2015 drużynę GKS-u Jastrzębie. Najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem Pniówka Pawłowice jest Sławomir Szary (150 występów w Ekstraklasie  w barwach Odry Wodzisław i Piasta Gliwice). Obrońca Pniówka obecnie wraca po ciężkiej kontuzji zerwania więzadła krzyżowego w kolanie. Najlepszym strzelcem zespołu jest z 9 golami Rafał Adamek. Zawodnik ten odszedł jednak w zimie do I-ligowego GKS-u Jastrzębie, w związku, z czym obecnie grających najwięcej ma Dawid Morcinek (5 bramek). Pniówek raz w historii wygrał już rozgrywki wojewódzki, a było to w sezonie 2008/2009. W rundzie wstępnej Pniówczanie ograli Resovię Rzeszów 2-1, by w I rundzie odpaść z Odrą Opole po porażce 1-3.  

Wyniki na szczeblu Podokręgu Tychy:

 1. MKS Lędziny 1-0
 2. LKS Łąka 4-0
 3.  Sokół Wola 2-1
 4. Polonia Łaziska 3-1

 

 1. Górnik II Zabrze. Jedyne rezerwy w 12 zespołowej stawce. Zespół będący zapleczem najbardziej utytułowanego klubu w historii Polskiej Ekstraklasy występują w III lidze i zajmuje obecnie 8 miejsce. Poprzedni sezon podopieczni trenera Piotra Gierczaka zakończyli na miejsce 15, czyli pierwszym dającym utrzymanie na tym szczeblu rozgrywkowym. Kadra zespołu opiera się na wychowankach klubu przede wszystkim z roczników 1999 – 2002, natomiast bardzo często w ligowych spotkaniach pojawiają się gracze z Ekstraklasy. Dlatego też najlepszymi strzelcami zespołu są Marcin Urynowicz (8 goli) i Rafał Wolsztyński (6 goli). Obydwoje nie grają już w Górniku. (Urynowicz – Odra Opole, Wolsztyński – Widzew Łódź). Najwięcej goli z młodej kadry ma Konrad Zaradny, co ciekawe wychowanek Legii Warszawa – zdobył on dotychczas 4 gole. Oczywiście w rozgrywkach pucharowych nie grywają zazwyczaj gracze oddelegowani z Pierwszego Zespołu.

Wyniki na szczeblu Podokręgu Zabrze:

 1. Zaborze Zabrze 4-0
 2. Sośnica Gliwice 4-1
 3. Przyszłość Ciochowice 2-1
 4. Czarni Pyskowice 6-1
 5. Gwarek Ornontowice 1-1 k. 5-3

 

IV Liga Śląska gr. I i II

 

 1. Polonia Bytom. Lider I grupy IV Ligi i zwycięzca zeszło sezonowych rozgrywek (porażka w barażu z Ruchem Radzionków). Najbardziej utytułowany zespół ze wszystkich uczestników tegorocznej edycji – dwukrotny mistrz Polski, czterokrotny wicemistrz i jedyny polski zdobywca europejskiego pucharu (nieistniejący już Puchar UEFA Intertoto – rok 1965). Zespół w sezonie 2016/2017 spadł z II ligi, ale z powodu ogromnych problemów finansowych zmienił formę prawną i wystartował w rozgrywkach IV ligi. Zespół prowadzi Marcin Domagała, a wśród swoich zawodników ma kilka bardzo doświadczonych graczy, którzy występowali w Polonii w dużo wyższych ligach – m.in. Łukasz Matusiak (również m.in. Zagłębie Sosnowiec, GKS Tychy, Podbeskidzie Bielsko-Biała), Przemysław Szkatuła (Rozwój Katowice, ROW Rybnik), Patryk Stafański (Ruch Chorzów, GKS Katowice czy Islandzki IA Akranes), Wojciech Mróz (Sandecja Nowy Sącz), Maciej Wierzbicki (m.in. GKS Katowice) czy nieśmiertelny kapitan – 38 letni – Marcin Lachowski. Popularny „Lacha”, który oprócz bytomskich barw przywdziewał również te m.in. z Zagłębia Sosnowiec czy Ruchu Zdzieszowice jest również najlepszym strzelcem zespołu strzelając dotychczas 16 goli.

Wyniki na szczeblu Podokręgu Zabrze:

 1. Odra Miasteczko Śląskie 4-0
 2. Gwarek II Tarnowskie Góry 3-0 (walkower)
 3. Górnik Bobrowniki Śląskie 3-0 (walkower)
 4. Szombierki Bytom 2-2 k. 3-2
 5. Ruch Radzionków 3-0

 

 1. Warta Zawiercie. Obecnie wicelider I grupy IV ligi. Poprzedni sezon Zawiercianie zakończyli natomiast na 10 pozycji. Drużyna z ogromnymi tradycjami, jednak po sporych przejściach w latach 2001-2009, kiedy klub zawiesił swoją działalność. Po reaktywacji rywalizowaliśmy z zespołem Warty Zawiercie w sezonie 2012/2013 w Klasie Okręgowej, dwukrotnie wygrywając (4-0 i 2-1). Był to sezon, w którym awans do IV ligi wywalczył nasz zespół, natomiast Zawiercianie dokonali tego w sezonie 2015/2016. Ich zawodnikiem był wówczas nasz obecny bramkarz – Artur Tomanek. W latach 2016-2018 na szczeblu IV ligi podstawowym zawodnikiem zawierciańskiej drużyny był nasz obrońca – Przemysław Żemła. Trenerem zespołu jest Sebastian Stemplewski, a najlepszym strzelcem Jacek Jarnot (15 goli). Najbardziej rozpoznawalnym graczem Warty jest Marcin Drzymont, w przeszłości gracz m.in. Lecha Poznań, GKS-u Bełchatów, Korony Kielce, odry Wodzisław czy Zagłębia Sosnowiec.

Wyniki na szczeblu Podokręgu Sosnowiec:

 1. Przemsza Okradzionów 3-1
 2. RKS Grodziec 1-0
 3. Górnik Wojkowice 3-2
 4. Unia Dąbrowa Górnicza 2-1

 

6.Polonia Poraj. Zespól z Jury Krakowsko-Częstochowskiej występuje od roku 2014 w I grupie IV Ligi. Obecnie zajmuje wysokie 4 miejsce w ligowej tabeli, a zeszły sezon zakończyli na miejscu 11. Zespół prowadzi duet trenerski Rafał Psonka – Tomasz Sobczak Pierwszy z nich to wieloletni zawodnik i kapitan zespołu Polonii.W przerwie zimowe doszło w ekipie z Poraja do sporej rotacji w kadrze, gdyż z zespołu odeszło aż 5 zawodników, w zamian których sprowadzono 5 innych. M.in. z tak egzotycznych dla naszego regionu klubów jak Orkan Buczek (Oskar Mazerant), Kamienicy Polskiej (Mateusz Kępka) czy Unii Masłońskie (Dominik Nietresta). Wszystko to dlatego, ze Poraj bliżej ma do granic województwa łódzkiego czy świętokrzyskiego niż do Katowic. Najlepszym strzelcem zespołu jest Marcin Kowalski (12 goli). Zwycięstwo w rozgrywkach Podokręgu Częstochowa było pierwszym w najnowszej historii zespołu z Poraja.

Wyniki na szczeblu Podokręgu Częstochowa

 1. Połmień Czarny Las 5-1
 2. Victoria Czestochowa 5-0
 3. LKS Mrzygłód 3-1
 4. Raków II Czestochowa 1-1 k. 8-7

 

 1. GKS Radziechowy-Wieprz. Drużyna spod Żywca występuje od roku 2015 w II-grupie IV ligi. Jest to jednocześnie najwyższy szczebel rozgrywkowy w historii klubu. Obecnie zajmuje 9 miejsce w lidze, natomiast poprzedni sezon podopieczni trenera Łukasza Błasiaka (jako zawodnik 20 występów w Ekstraklasie w Szczakowiance Jaworzno) zajęli wysoką 4 lokatę. Jak na IV ligowy zespół drużyna GKS-u jest bardzo doświadczona na szczeblu wojewódzkich rozgrywek Pucharu Polski, gdyż tegoroczna edycja będzie ich trzecią z rzędu. W poprzednich dwóch edycjach gracze popularnych „Fiodrów” dotarli aż do ½ finału. W sezonie 2015/2016 ulegli GKS-owi Jastrzębie 1-3, a w kolejny minimalnie przegrali z Polonią Łaziska 0-1. Najlepszym strzelcem zespołu w obecnym sezonie jest Szymon Byrtek (12 goli). Z zespołem Gminnego Klubu Sportowego mierzyliśmy się dwukrotnie w sezonie 2014/2015 na szczeblu IV ligi. W pierwszym spotkaniu w padł remis 1-1 – skrót ze spotkania <TUTAJ>, a w meczu rewanżowym na Sołtysiej goście ograli nas 1-3, co poniekąd przypieczętowało nas spadek do Klasy Okręgowej, natomiast naszym rywalom ułatwiło dostanie się do uzupełniających baraży o utrzymanie, które ostatecznie wygrali z Pilica Koniecpol. Skrót z meczu rewanżowego z Podlesianką <TUATAJ>

Wyniki na szczeblu Podokręgu Żywiec:

 1. Jezioro Żywieckie Zarzecze 6-0
 2. Wolny los
 3. Magura Bystra 6-0
 4. Czarni-Góral Żywiec 2-0
 5. Koszarawa Żywiec 4-0

 

8.Dąb Gaszowice. Drużyna występująca od dwóch sezonów w II grupie IV Ligi. Obecnie gracze ze wsi z powiatu Rybnickiego przedostatnie 15 miejsce, jednak do 10 miejsca w tabeli tracą tylko 3 punkt, co daje im duże szanse w walce o utrzymanie. Zeszły sezon podopieczni trenera Dariusza Widawskiego (jako zawodnik 2 mecze w Ekstraklasie w barwach Ślaska Wrocław oraz wieloletnie występy na jej zapleczu w Naprzodzie Rydułtowy) jako beniaminek ligi zajęli 9 miejsce w ligowej tabeli. Najlepszym ligowym strzelcem zespołu jest z 4 golami Mariusz Kraśniewski. Zespół Dębu jest pucharowym hegemonem w podokręgu Racibórz, gdyż w tym sezonie wygrali te rozgrywki już po raz 4 z rzędu. W rozgrywkach wojewódzkich Gaszowiczanie dwukrotnie ulegli w I rundzie MKS-wo Lędziny (2-4 i 1-2) a w zeszłorocznej edycji w ¼ finału oddali mecz walkowerem GKS-owi Radziechowy-Wieprz.  

Wyniki na szczeblu Podokręgu Racibórz:

 1. Naprzód Czyżowice 3-0
 2. Unia Racibórz 3-2
 3. Zameczek Czernica 7-1
 4. Unia Turza 2-0

 

Klasa Okręgowa, grupa II Katowice i grupa Bielsko-Biała

 

 1. Odra Wodzisław. Lider III grupy Klasy Okręgowej. Choć obecnie to potentat swojej grupy rozgrywkowej, to zeszły sezon gracze z ul. Bogumińskiej zajęli lokatę oczko na strefą spadkową, czyli 13 miejsce. Zespól prowadzony przez uznanego szkoleniowca Ryszarda Wieczorka, który ekstraklasy posmakował zarówno zawodnik jak i trener, przed bieżącym sezon dokonał niesamowitych wzmocnień i powoli zaczyna nawiązywać do swoich tłustych lata. Przypomnijmy, iż Odra przez wiele sezonów występowała na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w kraju (lata 1996-2010), mając nawet okazję reprezentować ligę polską w europejskich pucharach. Upadek nastąpił w roku 2014, kiedy klub wycofał się z rozgrywek i zaczął w sezonie 2015/2016 grę od C klasy. Najbardziej rozpoznawalni zawodnicy Odry to Mariusz Zganiacz (występy m.in. w Legii Warszawa, Kornie Kielce czy Piaście Gliwice) oraz Dawid Janczyk (m.in. Legia Warszawa, Korona Kielce, CSKA Moskwa, KSC Lokeren). Najlepszym strzelcem zespołu jest Patryk Dudziński, który zdobył dotychczas aż 18 goli.

Wyniki na szczeblu Podokręgu Rybnik:

 1. Inter Krostoszowice 7-1
 2. Płomień Ochojec 2-1
 3. Gwiazda Skrzyszów 1-1 k. 4-3
 4. MKS Czerwionka 4-2
 5. Unia Książenice 2-0

10.Błyskawica Drogomyśl. Obecnie trzecia drużyna bielskiej Klasy Okręgowej.  Z pewnością miejsce w tabeli zespołu spod Skoczowa to nie przypadek, gdyż na koniec ubiegłego sezonu zajęli właśnie najniższe miejsce na podium zdobywszy w całym sezonie 57 punktów. Zespół Błyskawicy nigdy nie grał powyżej Klasy Okręgowej. Trenerem Błyskawicy jest znany z wieloletnich występów w III-lidze w bielskich zespołach – BKS-u i później Rekordu – Krystian Papatanasiu. Jako zawodnik zmierzył się on z Podlesianką dwukrotnie w sezonie 2014/2015 w barwach Drzewiarza Jasienica. Przypnijmy, iż obydwu spotkaniach padł remis (0-0 i 1-1). Co ciekawe, 39-letni szkoleniowiec w dalszym ciągu pomaga również zespołowi na boisku, grając we większości ligowych spotkań w tym sezonie. Najlepszym strzelcem zespołu jest Krzysztof Koczur, który w swoich najlepszy latach występował na szczeblu III-ligi w Rekordzie Bielsko Biała. W obecnym sezonie ma na koncie 13 ligowych trafień.

Wyniki na szczeblu Podokręgu Skoczów:

1.Błyskawica Kończyce 6-2,

2.Tempo Puńców 0-0 k. 4-3,

3. Kuźnia Ustroń 3-2

4. WSS Wisła 1-1 k. 4-2  

 

 

 

A Klasa (Lubliniec)

 

11. Mechanik Kochcice. Choć szykowaliśmy w tym miejsce opis zespołu Sparty Lubliniec, która ograła w finale zespół Mechanika 3-0, to w związku z wystawieniem do gry nieuprawnionego zawodnika w barwach klubu z Lublińca, przyznano walkower na korzyść niżej notowanego zespołu z Kochcic. Przedstawiciel A Klasy Lublinieckiej, w której zajmuje obecnie 2 miejsce. Zeszły sezon zakończyli natomiast na 5 pozycji. Trenerem zespołu jest Rafał Dybowski, natomiast najlepszym strzelcem Dariusz Mizera (9 goli). Zwycięstwo w Pucharze jest największym sukcesem tego mało znanego A klasowego klubu, który jako podejmie w rundzie wstępnej rozgrywek wojewódzkich sam III-ligowym rekord Bielsko-Biała!

Wyniki na szczeblu Podokręgu Lubliniec:

1.LKS Wierzbie 3-1

2. Unia Kalety 3-0

3. LKS Hadra 3-0 (walkower)

4. Sparta Lubliniec 3-0 (walkower)

 

Przypomnijmy, iż runda wstępna rozgrywek wojewódzkich odbędzie się dnia 24 kwietnia i zmierzą się w niej następujące pary:

 1. Dąb Gaszowice – Polonia Poraj
 2. Polonia Bytom – Warta Zawiercie
 3. Mechanik Kochcice – Rekord Bielsko-Biała
 4. Odra Wodzisław – Pniówek Pawłowice

 

Wolny los potrzymały: LGKS 38 Podlesianka, Górnik II Zabrze, Błyskawice Drogomyśl i GKS Radziechowy-Wieprz.

Pary ¼ finału poznamy podczas losowania w siedzibie Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach w dniu 25 kwietnia. Mecze ćwierćfinałowe rozegrane zostaną 8 maja.  

 


Źródła zdjęć:

 1. bts.rekord.com.pl
 2. slzpn.katowice.pl
 3. gornikzabrze.pl
 4. dziennikzachodni.pl
 5. polonia-poraj.pl
 6. gksradziechowywieprz.futbolowo.pl
 7. naszracibórz.pl
 8. sportnowiny.pl
 9. beskidzka24.pl